Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

priorytetowy obszar badawczy society of the future

Program Strategiczny Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uczelnia Badawcza Inicjatywa Doskonałości

Logo Priorytetowego Obszaru Badawczego FutureSoc

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nasze media społecznościowe

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

październik 2020

20201006
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Copernius Festival: Czas, z pasmem POB FutureSoc!

Data: 06.10.2020 - 11.10.2020
Czas rozpoczęcia: 08:00
Witryna internetowa wydarzenia: https://copernicusfestival.com/

Festiwal startuje już 6.10.2020 r., tym razem głównie online.

Copernicus Festival to kilka dni wyjątkowych spotkań o zróżnicowanej formie i tematyce, połączonych motywem czasu – przeszłego, teraźniejszego, przyszłego. Porozmawiamy o indywidualnym odczuwaniu czasu, roli jaką pełni w naukach ścisłych, filozoficznym wymiarze, a także jego ujęciach literackich,

Polecamy wzięcie udziału w całości Festiwalu (program dostępny jest na stronie copernicusfestival.com), a w szczególności – w ciekawych wydarzeniach organizowanych w ramach pasma, którego partnerem jest nasz Priorytetowy Obszar Badawczy. Festiwal jest bezpłatny i ogólnodostępny.

Copernicus Festival 2020: Czas, pasmo POB FutureSoc UJ

” Robotyzacja pracy? Co mówią na ten temat powieści i filmy, media i nauki społeczne”

Barbara Czarniawska

15:00 - 16:00

Czy ludzie stracą pracę, bo ich miejsce zajmą roboty? Przeróżne odpowiedzi na to pytanie znaleźć można w powieściach, filmach, mediach i naukach społecznych. W niedawno (2020) wydanej książce Barbara Czarniawska i Bernward Joerges przeanalizowali obawy i nadzieje związane z automatyzacją, od powstania terminu „robot” w 1920 po obecny szum medialny. Czy takie nadzieje i obawy uległy zmianie i czy zmiany odzwierciedlały rzeczywiste zmiany w robotyce, czy też pozostają takie same? Autorzy skupili się przede wszystkim na kulturze popularnej, ponieważ uważają, że ma ona większy wpływ na opinię publiczną niż nauki społeczne. W tym celu wybrali przełomowe dzieła w których roboty odgrywają ważną rolę, i które to dzieła cieszyły się popularnością na całym świecie. Wszystkie należą do gatunku znanego jako science fiction. Przeanalizowane zostały także media, które, jak się okazuje, popularyzują zarówno beletrystykę, jak i wyniki badań. Analizę kończy przegląd najnowszych prac z nauk społecznych poświęconych zjawisku robotyzacji. Czas pokaże, co pozostanie fikcją, a co stanie się rzeczywistością. (Copernicus Festival)

„Uczenie maszynowe i przyszłość algorytmów: czy sztuczna inteligencja może zrozumieć zachowania konsumentów?”

Ireneusz Gawlik (Allegro)

15:00 - 16:00

Prowadzenie: Anna Prokop (Copernicus Festival)

„Kiedy nauka staje się science fiction?”

Norman Leto / Klaudia Żerańska-Chudek

16:00 - 17:00

W studiu Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych spotkali się Norman Leto, reżyser filmu „Photon”, i fizyk Klaudia Żerańska-Chudek. Okazuje się, że fikcję naukową trudno czasem oddzielić od nauki. Z jednej strony, coś, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu powszechnie uznalibyśmy za czystą fantazję, dziś uznajemy za prawdę. Z każdą dekadą realne stają się też coraz bardziej spektakularne procedury biotechnologiczne, informatyczny czy nanotechnologiczne. Z drugiej strony, współcześni twórcy literatury i filmów science fiction potrafią zachwycać widów najczystszą prawdą, która jest tak niezwykła, że wykracza poza nasze najśmielsze oczekiwania. Rozmowę naszych Gości o sztuce, wizualizacjach komputerowych, przyszłości technologii i gatunku ludzkiego moderował Łukasz Lamża. (Copernicus Festival)

 

To nie koniec – wkrótce opublikujemy informacje o serii radiowych spotkań Mania Nauki!