“Emotions, Rationality, and Decision-Making” – podsumowanie cyklu wykładów POB FutureSoc

W wyniku współpracy POB FutureSoc i Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UJ w roku akademickim 2020/21 prowadzony był cykl interdyscyplinarnych wykładów pt. „Emotions, Rationality, and Decision-Making”. Jednym z podstawowych jego założeń było uświadomienie słuchaczom, że kompleksowe badanie zjawisk społecznych niejednokrotnie wymaga wyjścia poza sztywne granice dyscyplin naukowych.

Celem cyklu „Emotions, Rationality, and Decision-Making” było zaprezentowanie doktorantom i doktorantkom UJ, a także zainteresowanym nauczycielom i nauczycielkom akademickim, bogactwa zagadnień związanych z problematyką podejmowania decyzji, a także wpływu emocji na kształt tego procesu. Wykłady miały charakter interdyscyplinarny - wszyscy zaproszeni wykładowcy i wykładowczynie prowadzą badania sytuujące się na pograniczu różnych dyscyplin naukowych.

Cykl składał się z ośmiu wykładów (łącznie 16 godzin dydaktycznych) prowadzonych przez badaczy i badaczki z prestiżowych ośrodków zagranicznych. Obejmował on następujące spotkania:

Prof. Stina Bergman Blix, Unfolding Rational Emotions in Legal Decision-Making (4.12.2021) – wykład prezentujący badania z zakresu nauk socjologicznych dotyczący roli emocji w procesie podejmowania decyzji, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu emocji na decyzje sędziów.

Prof. Piotr Winkielman, Affect, Body, and Cognition: Social understanding in the rational yet embodied mind (18.12) – wykład prezentujący badania z zakresu psychologii emocji, w tym postrzegania przez jednostkę rzeczywistości społecznej, zasad jej rozumienia i działania.

Prof. Joana Geraldi, Decisions in projects: errors, lies and misunderstandings (22.01) – wykład prezentujący badania z zakresu nauki o zarządzaniu dotyczący sposobu podejmowania decyzji, wpływu emocji na racjonalność procesu podejmowania decyzji oraz znaczenia błędów i przekłamań w procesach decyzyjnych.

Prof. Claudia Landwehr, Too sad to vote? How negative emotions affect political attitudes, behaviour and decision-making (27.01) – wykład z zakresu nauk politycznych przedstawiający role emocji w polityce, w szczególności dotyczący tego, jak zachowania depresyjne jednostek wpływają na ich zaangażowanie w proces podejmowania decyzji o sprawach publicznych.

Prof. Roberto Manzocco, New Alchemies of the Mind. Rationality and emotions in their techno-historical context (12.03) – wykład z zakresu nauk socjologicznych prezentujący techno-historyczne relacje między emocjami a procesem racjonalnego podejmowania decyzji.

Prof. Stefan Lorenz Sorgner, We Have Always Been Cyborgs (19.03) - wykład z pogranicza filozofii i socjologii, prezentujący problemy emocji i racjonalności w kontekście osiągnięć antropologii.

Prof. András Sajó, Social Emotions and Constitutional Institution-Building (26.03) – wykład z zakresu nauk prawnych dotyczący znaczenia emocji w procesach konstrukcji i dekonstrucji instytucji prawnych.

Dr John Morrison, The Role of Trust in the Psychology of Terrorism (21.05) – wykład dotyczący psychologicznych aspektów zjawiska terroryzmu, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia zaufania.

Więcej informacji na temat cyklu znaleźć można na stronie Interdyscyplinarnego Programu Doktorskiego Society of the Future.

Zachęcamy do śledzenia informacji o kolejnych wykładach i seminariach w nowym roku akademickim.