listopad 2021

20211105

RODO w badaniach społecznych - szkolenie (5.11)

Data: 05.11.2021
Miejsce: MS Teams
Organizator: Social (r)Evolutions Lab
Kontakt: socrevlab@uj.edu.pl

Social (r)Evolutions Lab zaprasza do udziału w szkoleniu dotyczącym ochrony danych osobowych w badaniach społecznych, które poprowadzi dr Agata Cebera (WPiA UJ). Szkolenie odbędzie się 5 listopada (piątek) w godzinach 12:00-15:00 za pośrednictwem MS Teams.

W szkoleniu mogą wziąć udział nauczycielki i nauczyciele akademiccy UJ oraz doktorantki i doktoranci UJ.

W trakcie szkolenia zostaną poruszone następujące zagadnienia:

I. Specyfika przetwarzania danych osobowych do celów badań naukowych lub historycznych lub do celów statystycznych, z uwzględnieniem zasad etyki prowadzenia badań naukowych.

II. Ochrona danych osobowych w toku projektowania, realizacji oraz publikacji wyników badań społecznych:

- ocena wstępna czy zbierane informacje pozwalają na ustalenie tożsamości osoby fizycznej;

- charakterystyka źródła pozyskiwania danych;

- ocena konieczności uzyskania zgody na przetwarzanie danych osobowych;

- ocena konieczności uzyskania innych zgód np. na wykorzystanie wizerunku, udział w badaniu czy zgody od innych podmiotów;

- ocena charakteru współpracy z innymi podmiotami przy realizacji badań oraz przekazywanie lub udostępnianie danych osobowych pozyskanych w związku z prowadzonym badaniem innym podmiotom;

- indywidualne obowiązki osoby prowadzącej badania, np.: zbieranie zgód na udział w badaniu oraz na przetwarzanie danych osobowych w celach związanych z badaniem; zabezpieczenie danych osobowych; anonimizja albo pseudoaniminizacja danych po zakończeniu badania.

- rozdział odpowiedzialności za niezgodne z prawem przetwarzaniem danych osobowych.

W celu rejestracji na szkolenie poprosimy o wypełnienie poniższego formularza: https://forms.office.com/r/z1ReVPMt4e