Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

priorytetowy obszar badawczy society of the future

Program Strategiczny Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uczelnia Badawcza Inicjatywa Doskonałości

Logo Priorytetowego Obszaru Badawczego FutureSoc

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nasze media społecznościowe

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

wrzesień 2021

20210930
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

(R)ewolucyjne espresso – “Gdzie są granice, których przekroczyć nie można? O uchodźcach oraz roli państwa i obywateli” (30.09)

Data: 30.09.2021
Czas rozpoczęcia: 13:00
Organizator: Social (r)Evolutions Lab
Kontakt: socrevlab@uj.edu.pl
Witryna internetowa wydarzenia: https://tiny.pl/972zl

Social (r)Evolutions Lab UJ zaprasza na spotkanie naukowe z cyklu (R)ewolucyjne espresso pt. „Gdzie są granice, których przekroczyć nie można? O uchodźcach oraz roli państwa i obywateli". Spotkanie będzie miało formę krótkich wystąpień i dyskusji wokół nich. Odbędzie się ono 30 września 2021 r. (czwartek) w godzinach 13.00 - 14.30 na platformie MS Teams.

Link do spotkaniahttps://tiny.pl/972zl

Wydarzenie na FBhttps://www.facebook.com/events/4451339214926693

 

W dyskusji udział wezmą:

dr Sylwia Urbańska, dr hab. Przemysław Sadura, prof. UW (Wydział Socjologii UW), Obcy w naszym kraju. Gniew, żal i strach podlaskiego pogranicza

dr Karolina Łukasiewicz (Ośrodek Badań nad Migracjami UW), Kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej w perspektywie międzynarodowej 
 

Dr Sylwia Urbańska jest adiunktką na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Bada przemiany rodzin, macierzyństwa i wzorców płci w procesach migracji oraz w społecznościach wiejskich. Autorka książki Matka Polka na odległość. Z doświadczeń migracyjnych robotnic 1989–2010 (2015) oraz współautorka pracy Mozaiki przestrzeni transnarodowych. Teorie, metody, zjawiska(2012). Jej teksty naukowe ukazały się m.in. w czaso-pismach „Central and East European Migration Review”, „Qualitative Sociology Review”, „Lud”, „Stan Rzeczy” oraz w antologiach: Pożegnanie z Matką Polką. Dyskursy, praktyki i reprezentacje macierzyństwa we współczesnej Polsce (2012) i Niebezpieczne związki. Macierzyństwo, ojcostwo  i  polityka (2015). Laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów. Działa w Polskim Towarzystwie Socjologicznym, Komisji ds. Migrantów RPO i Polskim Towarzystwie Genderowym.

Dr hab. Przemysław Sadura, prof. UW jest socjologiem i publicystą.  Pracuje na Wydziale Socjologii UW. Od 10 lat prowadzi badania społeczne dla organizacji pozarządowych i administracji publicznej. Zawodowo zwolennik aktywnych metod badawczych i pracy warsztatowej.  Jest autorem m.in. podręcznika “Konsultacje w społeczności lokalnej” oraz współautorem książki “Partycypacja. Przewodnik Krytyki Politycznej”. Współzałożyciel fundacji Pole Dialogu, członek zespołu Krytyki Politycznej.

Dr Karolina Łukasiewicz jest stypendystką programu Marie Skłodowska-Curie Komisji Europejskiej w Ośrodku Badań nad Migracjami na Uniwersytecie Warszawskim. Jej badania skupiają się na politykach adresowanych do imigrantów. Od 2004 roku bada różne aspekty tych polityk w europejskich i amerykańskich miastach, stosując jakościowe i ilościowe metody badawcze. Jej artykuły były publikowane w czasopismach takich jak Journal of Ethnic and Migration Studies, International Migration, City and Community, Polish American Studies, czy Journal of Family Issues. Oprócz zaangażowania naukowego współpracuje z organizacjami pozarządowymi służącymi uchodźcom i imigrantom, w tym w NYU Collaborative for New Immigrant Education. 

Czym jest (R)ewolucyjne espresso?

(R)ewolucyjne espresso czyli syntetycznie o zmianie społecznej to cykl spotkań naukowych organizowanych przez Social (r)Evolutions Lab. Mają one formułę krótkich wystąpień osób reprezentujących różne dyscypliny nauki oraz dyskusji wokół nich. Celem spotkań jest naukowa, interdyscyplinarna refleksja nad aktualnymi wydarzeniami i obserwowanymi przez nas procesami społecznymi. Gorąco zachęcamy do stałego udziału w cyklu oraz do proponowania własnych tematów spotkań (np. mailowo: socrevlab@uj.edu.pl)  

Czym jest Social (r)Evolutions Lab UJ?

Social (r)Evolutions Lab (SocRevLab) jest częścią działającego na UJ POB-u Society of the Future. SocRevLab koncentruje swoje działania na interdyscyplinarnym badaniu mechanizmów zmian społecznych. Odnosimy się zarówno do procesów o charakterze stopniowym, jak i do zmian w postaci przełomów lub kryzysów istniejącego porządku społecznego. Lab jest platformą współpracy dla naukowców/czyń, doktorantów/ek, studentów/ek oraz wszystkich zainteresowanych tą tematyką, bez względu na reprezentowaną dyscyplinę nauki. Osoby chętne zapraszamy do dołączenia do zespołu SocRevLab na MS Teams, gdzie umieszczamy informacje o naszych bieżących działaniach.  

Link do zespołu w MS Teams: http://bityl.pl/GJcde

Facebook: https://www.facebook.com/socrevlab