Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

priorytetowy obszar badawczy society of the future

Program Strategiczny Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uczelnia Badawcza Inicjatywa Doskonałości

Logo Priorytetowego Obszaru Badawczego FutureSoc

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nasze media społecznościowe

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

The 3rd Jagiellonian Interdisciplinary Security Conference – relacja z konferencji

W dniach 28-29 września 2021 r. odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona problematyce bezpieczeństwa pt. “The 3rd Jagiellonian Interdisciplinary Security Conference, Innovative Security Governance: Interdisciplinary Perspectives”. Wydarzenie zorganizowane zostało w trybie on-line przez Katedrę Bezpieczeństwa Narodowego Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ we współpracy z Global Trends Lab Priorytetowego Obszaru Badawczego Society of the Future.

Konferencję otworzył Dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych dr hab. Paweł Laidler, prof. UJ, który podkreślił jej międzynarodową rozpoznawalność oraz znaczenie w procesie internacjonalizacji WSMiP. Podczas otwarcia obrad głos zabrali również Dyrektor Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych dr hab. Adrian Tyszkiewicz oraz Koordynator Priorytetowego Obszaru Badawczego Society of the Future dr hab. Piotr Bajor, prof. UJ.

W trakcie wypowiedzi prof. Adrian Tyszkiewicz wskazał na role INPiSM UJ jako jednostki z bogatą i twórczą tradycją, prowadzącej obecnie badania w kilku dyscyplinach nauki (politologia, stosunki międzynarodowe, bezpieczeństwo narodowe). Szczególnie podkreślił rolę nowoczesnego, wielodyscyplinarnego oraz opartego o najnowsze założenia teoretyczne i metodologiczne podejścia do badania wielowymiarowej sfery bezpieczeństwa, kluczowej dla zrozumienia rzeczywistości z zglobalizowanym świecie.

Z kolei prof. Piotr Bajor dodał, że problematyka bezpieczeństwa międzynarodowego wpisuje się w zagadnienie badawcze Strategii rozwoju Priorytetowego Obszaru Badawczego Society of the Future, a także Global Trends Laboratory, w związku z czym wyraził nadzieję na dalszą współpracę badawczą oraz organizację wspólnych wydarzeń naukowych w przyszłości.

Przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji i kierownik Katedry Bezpieczeństwa Narodowego INPiSM prof. dr hab. Artur Gruszczak podkreślił natomiast, że konferencja ma charakter cykliczny i odbywa się wymiennie, wraz z ogólnopolską edycją obrad, w których udział biorą przedstawiciele polskich ośrodków naukowych i eksperckich.

Celem konferencji była debata i refleksja nad współczesnymi formami zarządzania bezpieczeństwem w ujęciu interdyscyplinarnym i przekrojowym. Nacisk położony został na innowacyjne formy i metody zrządzania, technologie wspomagające polityki bezpieczeństwa w różnych sektorach i wymiarach, a także nowatorskie ujęcia teoretyczne i koncepcje bezpieczeństwa formułowane w wielu dyscyplinach ulokowanych w dziedzinie nauk społecznych, a także pokrewnych dziedzinach nauki.

Konferencja odbyła się w języku angielskim, a udział w niej wzięli przedstawiciele wielu zagranicznych jednostek naukowych, jak również uczelni partnerskich Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Warto również odnotować, że w trakcie konferencji zorganizowany został panel studencki, podczas którego uczestnicy przedstawili wyniki badań zrealizowanych w ramach mini-grantu badawczego w Konkursie dla wybitnych studentów „Talent Management” Priorytetowego Obszaru Badawczego Society of the Future.

 

Zobacz galerię zdjęć