październik 2022

20221019

"Punkt krytyczny" 19.10 -Viva Latino! Czyli co gra w latynoskich społeczeństwach i polityce

Data: 19.10.2022
Witryna internetowa wydarzenia: https://fb.me/e/3TnTIqBeW

Serdecznie zapraszamy na trzynasty odcinek cyklu popularyzującego naukę „Punkt Krytyczny”, realizowanego w ramach POB FutureSoc przy współpracy Wydziału Filozoficznego UJ

Jak przebiega strefa wpływów w regionie? O co grają Stany, UE w AŁ i czy postkolonialne rany nadal są bolesne? Czy pozycja strategiczna Rosji słabnie?

Czy Messi jest już lepszy od Pelego?

Czy czas Narcos przeminął na dobre?

Skąd wynika siła miast kontynentu i ich globalnych trendów?

Co społecznie jest wspólnym mianownikiem dla Ameryki Łacińskiej?

Kto rządzi w regionie i kto stoi za ludźmi pokroju Bolsonaro, o co toczy się gra w Brazylii? Dlaczego lewicowy politycy wiodą prym w krajach regionu?

Jak bardzo jest zjednoczona, a może podzielona Ameryka Łacińska?

Jak kraje regionu radzą sobie z migracją ekonomiczną?

Czy kraje Ameryki Równikowej zawstydzają nas w walce z katastrofą klimatyczną?

Wielobarwność i złożoność kontynentu południowoamerykańskiego poznawać będziemy z dr Magdaleną Lisińską z Zakładu Ameryki Łacińskiej UJ, dziennikarką Domą Matejko mieszkającą przez lata w Meksyku, Peru, Kolumbii, Argentynie, Wenezueli i Hiszpanii oraz Bartłomiejem Znojkiem ekspertem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Przygotowaliśmy dla Was trzy zupełnie różne perspektywy, łączy je jedynie wspólna alma mater – nasza uczelnia.

Transmisja na żywo odbędzie się 19 października o godz. 18:30 na Facebooku oraz Youtube.

Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku.

Partnerem odcinka jest Cafe Nauka - Naukowy fanpage Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tylko o nauce - nie tylko o tej z UJ.

#PunktKrytyczny bo krytyczna perspektywa, poprzez mnożenie wątpliwości, może prowadzić do zmiany poglądów na daną sprawę: podobnie jak w fizyce, kiedy następuje zmiana układu fizycznego w stan o odmiennych właściwościach i gdy nie można rozróżnić obu stanów. Kwestionujemy zatem truizmy i za sprawą nauki demaskujemy popularne mity oraz przekonania.

Cykl powstaje w ramach Inicjatywy Doskonałości Uczelni Badawczej na UJ w Priorytetowym Obszarze Badawczym “Society of the Future”.