Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

priorytetowy obszar badawczy society of the future

Program Strategiczny Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Uczelnia Badawcza Inicjatywa Doskonałości

Logo Priorytetowego Obszaru Badawczego FutureSoc

Web Content Display Web Content Display

Our social media

Web Content Display Web Content Display

20211215

„Punkt Krytyczny” 15.12 - From Russia with love

Date: 15.12.2021
Start Time: 18:30
Place: Online

Serdecznie zapraszamy na grudniowy odcinek cyklu popularyzującego naukę „Punkt Krytyczny”, realizowanego w ramach POB FutureSoc przy współpracy Wydziału Filozoficznego UJ oraz Instytutu Psychologii UJ.

W 30. rocznicę upadku Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich chcemy przyjrzeć się Rosji z należytą jej uwagą i bez łatwych uogólnień.

Przyjrzymy się rosyjskiej geopolityce, budowaniu nowego ustroju po 1991, ale i kulturalnym przemianom i próbom budowania społeczeństwa obywatelskiego w jego neoliberalnym wydaniu.

Porozmawiamy o porażce, którą okazał się eksport demokracji liberalnej do dawnych krajów socjalistycznych, o fatalnych skutkach tego procesu i społecznej krzywdzie, do której doprowadził.

Wraz z zaproszonymi ekspertkami i ekspertem zastanowimy się nad scenariuszami dla współczesnej Rosji, kolejnymi etapami rozwoju i politycznych przemian. W dyskusji weźmie udział z prof. Piotr Bajor z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, dr Agnieszka Bryc z Katedry Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz dr Urszula Trojanowska z Katedry Literaturoznawstwa Rosyjskiego UJ.

Rozjaśnimy Wam punkty zwrotne w najnowszej historii Rosji! Spróbujemy rozwikłać kłącze rosyjskości.

Transmisja na żywo odbędzie się 15 grudnia o godz. 18:30 na Facebooku oraz Youtube.

Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/25AGhYu5J 

Partnerem odcinka jest Cafe Nauka - Naukowy fanpage Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tylko o nauce - nie tylko o tej z UJ.

 

#PunktKrytyczny bo krytyczna perspektywa, poprzez mnożenie wątpliwości, może prowadzić do zmiany poglądów na daną sprawę: podobnie jak w fizyce, kiedy następuje zmiana układu fizycznego w stan o odmiennych właściwościach i gdy nie można rozróżnić obu stanów. Kwestionujemy zatem truizmy i za sprawą nauki demaskujemy popularne mity oraz przekonania. 

Cykl powstaje w ramach Inicjatywy Doskonałości Uczelni Badawczej na UJ w Priorytetowym Obszarze Badawczym “Society of the Future”.