Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

priorytetowy obszar badawczy society of the future

Program Strategiczny Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Uczelnia Badawcza Inicjatywa Doskonałości

Logo Priorytetowego Obszaru Badawczego FutureSoc

Web Content Display Web Content Display

Our social media

Web Content Display Web Content Display

20220601

"Punkt krytyczny" 1.06 - Smacznego! Od jedzeniowego lajfstalu do globalnych systemów żywnościowych

Date: 01.06.2022
Start Time: 18:30

Serdecznie zapraszamy na dziesiąty odcinek cyklu popularyzującego naukę „Punkt Krytyczny”, realizowanego w ramach POB FutureSoc przy współpracy Wydziału Filozoficznego UJ oraz Instytutu Psychologii UJ.

plakat punktu krytycznego na środku czerwony napis smacznegoTo, co ląduje na Waszym talerzu to więcej niż posiłek. To efekt skomplikowanej gry, w której udział biorą m.in. rolniczki, restauracje, instagramerki, lokalne kooperatywy, wielkie koncerny, rządy, kultury bakterii, zwyczaje, zjawiska pogodowe, wiedza naukowa, kultura i polityka. W jej efekcie żywność może stać się zwykłym posiłkiem, lajfstajlem lub produktem pierwszej potrzeby. Jak przebiega ta gra? Wedle jakich zasad? Jak wygląda podejście do jedzenia w różnych kulturach?

Na talerze można spoglądać z wielu perspektyw, takie też podamy Wam do stołu na najbliższym Punkcie Krytycznym. Udział wezmą:

Dr Ewa Kopczyńska, socjolożka w Zakładzie Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii na Wydziale Filozoficznym UJ. Zajmuje się socjologią jedzenia: kulturą jedzenia i wzorcami żywieniowymi oraz związanymi z nimi praktykami społecznymi i formami zrzeszania się.

Katarzyna Pilitowska, wegetarianka, właścicielka i kucharka w barze śniadaniowym „Ranny Ptaszek” i ”Hummus Amamamusi” na krakowskim Kazimierzu. Autorka książek, organizatorka „Najedzeni Fest!”, aktywistka społeczna. 

Dr hab. Agata Świerzowska, prof. UJ, pracownica Katedry Porównawczych Studiów Cywilziacjii na Wydziale Filozoficznym UJ, religioznawczyni, antropolożka. Badaczka m.in. jogi i wegetarianizmu w Polsce.

 

Transmisja na żywo odbędzie się 1 czerwca o godz. 18:30 na Facebooku oraz Youtube.

 

Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/3Smm5sGy4  

 

Partnerem odcinka jest Cafe Nauka - Naukowy fanpage Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tylko o nauce - nie tylko o tej z UJ.

 

#PunktKrytyczny bo krytyczna perspektywa, poprzez mnożenie wątpliwości, może prowadzić do zmiany poglądów na daną sprawę: podobnie jak w fizyce, kiedy następuje zmiana układu fizycznego w stan o odmiennych właściwościach i gdy nie można rozróżnić obu stanów. Kwestionujemy zatem truizmy i za sprawą nauki demaskujemy popularne mity oraz przekonania. 

Cykl powstaje w ramach Inicjatywy Doskonałości Uczelni Badawczej na UJ w Priorytetowym Obszarze Badawczym “Society of the Future”.