Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

priorytetowy obszar badawczy society of the future

Program Strategiczny Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uczelnia Badawcza Inicjatywa Doskonałości

Logo Priorytetowego Obszaru Badawczego FutureSoc

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nasze media społecznościowe

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

wrzesień 2021

20210930
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

„Punkt Krytyczny” 30.09 - Przemoc. Władza. Siła. Od feudalizmu do milenialsów

Data: 30.09.2021
Czas rozpoczęcia: 18:30
Witryna internetowa wydarzenia: https://fb.me/e/1eM3pCKuj

Serdecznie zapraszamy na czwarty odcinek cyklu popularyzującego naukę „Punkt Krytyczny”, realizowanego w ramach POB FutureSoc przy współpracy Wydziału Filozoficznego UJ oraz Instytutu Psychologii UJ.

plakat dekoracyjnyW czwartym odcinku zatytułowanym „Przemoc. Władza. Siła. Od feudalizmu do milenialsów” dyskutować będziemy o władzy i wytwarzanych przez nią różnorodnych formach podporządkowywania. Kogo i dlaczego władza chce podporządkować? W jaki sposób przemoc zmieniała swoje oblicze na przestrzeni wieków? Kiedy i jak buntujemy się przeciw władzy? Co sprawia, że sami/same chcemy się podporządkować?

Do dyskusji wybraliśmy dwie bardzo odmienne formy podporządkowania – średniowieczną pańszczyznę oraz bardziej współczesne wykluczanie osób LGBTQ+. Czy mówią nam one coś więcej o naszych społeczeństwach? Czy mechanizmy typowe dla pańszczyzny funkcjonują nadal? W jaki sposób wykluczamy współcześnie różne grupy społeczne? Gospodarze cyklu dr Samuel Nowak i Tomasz Pytko rozmawiać będą na te tematy z dr Justyną Struzik z Instytutu Socjologii UJ oraz dr Michałem Rauszerem z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. 

Transmisja na żywo odbędzie się 30 września o godz. 18:30 na Facebooku oraz Youtube.

Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/1eM3pCKuj

Partnerem odcinka jest Cafe Nauka - Naukowy fanpage Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tylko o nauce - nie tylko o tej z UJ.

 

dr Justyna Struzik jest adiuntką w Instytucie Socjologii UJ. Pracę doktorską poświęciła mobilizacji queerowej w Polsce. Obecnie przygląda się kryminalizacji używania substancji psychoaktywnych z perspektywy użytkowników oraz aktywistów. Szczególnie interesują ją oddolne mechanizmy radzenia sobie z i nawigowania kryminalizacji. Jej zainteresowania badawcze oscylują wokół ruchów społecznych, socjologii płci i seksualności, nierówności społecznych i oddolnych strategii odpowiadania na nie.

dr Michał Rauszer jest kulturoznawcą i antropologiem. Pracuje na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. W swoich badaniach koncentruje się na analizie oporu kulturowego, buntów ludowych oraz tożsamości kulturowej. Jest autorem Siły podporządkowanych oraz Homo Frajer. Nieświadome wymiary kultury.

 

Punkt Krytyczny to popularnonaukowy talk show, gdzie wykorzystujemy krytyczną perspektywę nauki, aby przyjrzeć się wybranemu problemowi, co do którego panują „zdroworozsądkowe” przekonania. Perspektywa krytyczna, poprzez mnożenie wątpliwości, może prowadzić do zmiany poglądów na daną sprawę: podobnie jak w fizyce, kiedy następuje zmiana układu fizycznego w stan o odmiennych właściwościach i gdy nie można rozróżnić obu stanów. Kwestionujemy truizmy i za sprawą nauki demaskujemy popularne mity oraz przekonania.