Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Web Content Display Web Content Display

Uczelnia Badawcza Inicjatywa Doskonałości

Logo Priorytetowego Obszaru Badawczego FutureSoc

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Our social media

Web Content Display Web Content Display

Social (r)Evolutions Lab (SocRevLab)

Social (r)Evolutions Lab is focused on interdisciplinary research of mechanisms of social changes. We refer both to evolutionary processes, which are long-lasting and gradual, and to revolutionary changes – abrupt, consisting of turning points, crises, breakdowns of existing social order.

 

Interesują nas zmiany w sposobach funkcjonowania jednostek i społeczności oraz instytucji i praktyk społecznych, a także dynamika zachodzących między nimi relacji. Badamy, jak aktorzy społeczni negocjują, podtrzymują lub kwestionują istniejący porządek społeczny i angażują się w procesy przemian. Odkrywamy zależności między zmianami społecznymi oraz nierównościami w dostępie do zasobów, takich jak: uznanie, władza, edukacja, zdrowie, bogactwo, zasoby naturalne czy technologie. Prowadząc badania nad tymi zagadnieniami rozwijamy nowe podejścia teoretyczne i metodologiczne.

Interesują nas zatem: (1) źródła zmian społecznych; (2) modele i dynamika zmian; (3) konsekwencje zmian; (4) wyłaniające i ścierające się wizje i projekty społeczeństwa przyszłości.

Działalność badawcza, dydaktyczna i ekspercka SocRevLab skupia się m.in. na następujących obszarach tematycznych:

  • społeczne i polityczne odpowiedzi na zmiany, kryzysy i zagrożenia (gospodarcze, środowiskowe, epidemiologiczne, terrorystyczne itp.), w tym: społeczna odporność (resilience), rola państwa i instytucji, samoorganizowanie i wyłanianie się nowych form wspólnotowości;
  • napięcia i konflikty wynikające z nierówności w dostępie do różnych zasobów oraz antycypacja problemów społecznych, propozycje ich rozwiązań i adaptacji instytucjonalnej;
  • przemiany i procesy demograficzne, takie jak: starzenie się społeczeństwa, depopulacja, migracje oraz ich skutki ekonomiczne, społeczne, polityczne, kulturowe;
  • przemiany rodziny, intymności i życia codziennego w perspektywie intersekcjonalnej;
  • przemiany sfery publicznej, kultur politycznych i ideologii, w tym: dynamika stosunków władzy, relacji między państwem a obywatel(k)ami, procesy demokratyzacji i autorytaryzacji, ekstremizmy i populizmy;
  • społeczne konteksty, skutki i wyzwania rozwoju nauki i technologii, np. w obszarze pracy, życia prywatnego, wzorów konsumpcji, rodziny i pokrewieństwa;
  • możliwe scenariusze, wizje i projekty społeczeństwa przyszłości oraz ich etyczne, społeczne, kulturowe i polityczne konsekwencje.
Head: dr hab. Katarzyna Zielińska, prof. UJ

Social media of Social (r)Evolutions Lab: Facebook

 

Web Content Display Web Content Display

February 2021

20210223
Previous week
Next week

Spotkanie informacyjne „Klaster 2: nauki społeczne i humanistyczne w PR Horyzont Europa”

Date: 23.02.2021
Start Time: 12:00
Place: MS Teams
Organiser: SocRevLab, Global Trends Lab

Social (r)Evolutions Lab UJ i Global Trends Lab UJ zapraszają na spotkanie z Mikołajem Pyczakiem (KPK, NCBiR), które odbędzie się 23 lutego 2021, godz. 12.00 za pośrednictwem MS Teams.

 

Link do spotkania: https://bit.ly/3tzhuGq

 

Celem spotkania jest przedstawienie aktualnych informacji o Programie Ramowym Horyzont Europa oraz o możliwościach realizacji projektów badawczo-innowacyjnych w obszarze nauk społecznych i humanistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem Klastra 2 – „Kultura, kreatywność i inkluzyjne społeczeństwa”.

 

O prowadzącym:

Mikołaj Pyczak pracuje w Krajowym Punkcie Kontaktowym (obecnie w strukturach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju) od 2004 roku. W Programie Ramowym Horyzont Europa odpowiedzialny jest m.in za wsparcie krajowych beneficjentów w działaniach Klastra 2.

 

O organizatorach:

Social (r)Evolutions Lab (SocRevLab) jest częścią działającego na UJ POB-u Society of the Future. SocRevLab koncentruje swoje działania na interdyscyplinarnym badaniu mechanizmów zmian społecznych. Odnosimy się zarówno do procesów o charakterze stopniowym, jak i do zmian w postaci przełomów lub kryzysów istniejącego porządku społecznego. Lab jest platformą współpracy dla naukowców/czyń, doktorantów/ek, studentów/ek oraz wszystkich zainteresowanych tą tematyką, bez względu na reprezentowaną dyscyplinę nauki. Osoby chętne zapraszamy do dołączenia do zespołu SocRevLab na MS Teams, gdzie umieszczamy informacje o naszych bieżących działaniach. 

Link do zespołu: http://bityl.pl/GJcde

Global Trends Lab (GTL) działa w ramach POB Society of the Future i jest częścią Inicjatywy Doskonałości na Uniwersytecie Jagiellońskim (IDUJ). Lab został stworzony w celu integracji i ułatwienia prowadzenia interdyscyplinarnych badań związanych z czynnikami wpływającymi na przyszłość demokracji oraz modeli politycznych współczesnego świata, ewolucją ładu międzynarodowego i nowego układu sił w stosunkach międzynarodowych, a także z wpływem innowacji i nowych technologii na politykę, bezpieczeństwo i stosunki międzynarodowe. GTL jest wielodyscyplinarną platformą współpracy członków społeczności UJ zainteresowanych tą tematyką. Wszystkich chętnych zapraszamy do naszej grupy na MSTeams.

Link do zespołu: http://bityl.pl/e98Ot