Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Web Content Display Web Content Display

Uczelnia Badawcza Inicjatywa Doskonałości

Logo Priorytetowego Obszaru Badawczego FutureSoc

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Our social media

Web Content Display Web Content Display

Social (r)Evolutions Lab (SocRevLab)

Social (r)Evolutions Lab is focused on interdisciplinary research of mechanisms of social changes. We refer both to evolutionary processes, which are long-lasting and gradual, and to revolutionary changes – abrupt, consisting of turning points, crises, breakdowns of existing social order.

 

Interesują nas zmiany w sposobach funkcjonowania jednostek i społeczności oraz instytucji i praktyk społecznych, a także dynamika zachodzących między nimi relacji. Badamy, jak aktorzy społeczni negocjują, podtrzymują lub kwestionują istniejący porządek społeczny i angażują się w procesy przemian. Odkrywamy zależności między zmianami społecznymi oraz nierównościami w dostępie do zasobów, takich jak: uznanie, władza, edukacja, zdrowie, bogactwo, zasoby naturalne czy technologie. Prowadząc badania nad tymi zagadnieniami rozwijamy nowe podejścia teoretyczne i metodologiczne.

Interesują nas zatem: (1) źródła zmian społecznych; (2) modele i dynamika zmian; (3) konsekwencje zmian; (4) wyłaniające i ścierające się wizje i projekty społeczeństwa przyszłości.

Działalność badawcza, dydaktyczna i ekspercka SocRevLab skupia się m.in. na następujących obszarach tematycznych:

  • społeczne i polityczne odpowiedzi na zmiany, kryzysy i zagrożenia (gospodarcze, środowiskowe, epidemiologiczne, terrorystyczne itp.), w tym: społeczna odporność (resilience), rola państwa i instytucji, samoorganizowanie i wyłanianie się nowych form wspólnotowości;
  • napięcia i konflikty wynikające z nierówności w dostępie do różnych zasobów oraz antycypacja problemów społecznych, propozycje ich rozwiązań i adaptacji instytucjonalnej;
  • przemiany i procesy demograficzne, takie jak: starzenie się społeczeństwa, depopulacja, migracje oraz ich skutki ekonomiczne, społeczne, polityczne, kulturowe;
  • przemiany rodziny, intymności i życia codziennego w perspektywie intersekcjonalnej;
  • przemiany sfery publicznej, kultur politycznych i ideologii, w tym: dynamika stosunków władzy, relacji między państwem a obywatel(k)ami, procesy demokratyzacji i autorytaryzacji, ekstremizmy i populizmy;
  • społeczne konteksty, skutki i wyzwania rozwoju nauki i technologii, np. w obszarze pracy, życia prywatnego, wzorów konsumpcji, rodziny i pokrewieństwa;
  • możliwe scenariusze, wizje i projekty społeczeństwa przyszłości oraz ich etyczne, społeczne, kulturowe i polityczne konsekwencje.
Head: dr hab. Katarzyna Zielińska, prof. UJ

Social media of Social (r)Evolutions Lab: Facebook

 

Web Content Display Web Content Display

$dateTool.format("MMMM yyyy",$eventSDate,$locale)

Previous week
Next week

Zaproszenie do udziału w seminarium "Nowe koncepcje wspólnot więcej-niż-ludzkich w ekologicznych fabulacjach spekulatywnych"

Date: 28.02.2021
Organiser: SocRevLab

Zachęcamy do uczestnictwa w pracach seminarium organizowanego w ramach Social (r)Evolutions Lab (POB FutureSoc) przez prof. dr hab. Małgorzatę Sugierę z Katedry Performatyki WP UJ.

Seminarium organizowane jest w ramach Social (r)Evolutions Lab POB FutureSoc. Grupa 12-15 zainteresowanych sformułowanymi powyżej zagadnieniami młodszych i starszych badaczy, spotykać się będzie co miesiąc w letnim i zimowym semestrze 2021 roku. Planowane są również (zdalne) spotkania z innymi badaczami. Wymiernym celem seminarium będzie przygotowanie i wydanie w pierwszym półroczu 2022 monografii zbiorowej w przedyskutowanym na kolejnych spotkaniach (głównie w semestrze zimowym 2021) kształcie. Część materiałów zostanie też wykorzystana w bezpłatnym kursie online MOOC, dostępnym na platformie Copernicus College, gdzie w tej chwili można się już zapoznać z kursem Człowiek i społeczeństwo w obliczu nowych technologii, pierwszym tego typu, który powstał z inicjatywy POB FutureSOC.

Wszelkie dodatkowe informacje znajdują się w załączonym ogłoszeniu.

Badaczki i badacze zainteresowani udziałem w pracach seminarium proszeni są o kontakt mejlowy do 28 lutego 2021 roku (malgorzata.sugiera@uj.edu.pl), a także rozpowszechnienie tego zaproszenia wśród innych potencjalnych uczestników seminarium (nie tylko z Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Download files
Zaproszenie do udziału w seminarium "Nowe koncepcje wspólnot więcej-niż-ludzkich w ekologicznych fabulacjach spekulatywnych"