Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uczelnia Badawcza Inicjatywa Doskonałości

Logo Priorytetowego Obszaru Badawczego FutureSoc

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nasze media społecznościowe

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Social (r)Evolutions Lab (SocRevLab)

Działalność Social (r)Evolutions Lab skoncentrowana jest na interdyscyplinarnym badaniu mechanizmów zmian społecznych. Odnosimy się zarówno do procesów o charakterze ewolucyjnym, długotrwałym i stopniowym, jak do zmian rewolucyjnych, nagłych, w postaci przełomów, kryzysów, załamań istniejącego porządku społecznego.

Interesują nas zmiany w sposobach funkcjonowania jednostek i społeczności oraz instytucji i praktyk społecznych, a także dynamika zachodzących między nimi relacji. Badamy, jak aktorzy społeczni negocjują, podtrzymują lub kwestionują istniejący porządek społeczny i angażują się w procesy przemian. Odkrywamy zależności między zmianami społecznymi oraz nierównościami w dostępie do zasobów, takich jak: uznanie, władza, edukacja, zdrowie, bogactwo, zasoby naturalne czy technologie. Prowadząc badania nad tymi zagadnieniami rozwijamy nowe podejścia teoretyczne i metodologiczne.

Interesują nas zatem: (1) źródła zmian społecznych; (2) modele i dynamika zmian; (3) konsekwencje zmian; (4) wyłaniające i ścierające się wizje i projekty społeczeństwa przyszłości.

Działalność badawcza, dydaktyczna i ekspercka SocRevLab skupia się m.in. na następujących obszarach tematycznych:

  • społeczne i polityczne odpowiedzi na zmiany, kryzysy i zagrożenia (gospodarcze, środowiskowe, epidemiologiczne, terrorystyczne itp.), w tym: społeczna odporność (resilience), rola państwa i instytucji, samoorganizowanie i wyłanianie się nowych form wspólnotowości;
  • napięcia i konflikty wynikające z nierówności w dostępie do różnych zasobów oraz antycypacja problemów społecznych, propozycje ich rozwiązań i adaptacji instytucjonalnej;
  • przemiany i procesy demograficzne, takie jak: starzenie się społeczeństwa, depopulacja, migracje oraz ich skutki ekonomiczne, społeczne, polityczne, kulturowe;
  • przemiany rodziny, intymności i życia codziennego w perspektywie intersekcjonalnej;
  • przemiany sfery publicznej, kultur politycznych i ideologii, w tym: dynamika stosunków władzy, relacji między państwem a obywatel(k)ami, procesy demokratyzacji i autorytaryzacji, ekstremizmy i populizmy;
  • społeczne konteksty, skutki i wyzwania rozwoju nauki i technologii, np. w obszarze pracy, życia prywatnego, wzorów konsumpcji, rodziny i pokrewieństwa;
  • możliwe scenariusze, wizje i projekty społeczeństwa przyszłości oraz ich etyczne, społeczne, kulturowe i polityczne konsekwencje.
Kierowniczka: dr hab. Katarzyna Zielińska, prof. UJ
Media społecznościowe Social (r)Evolutions Lab: Facebook

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

grudzień 2021

20211217
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Szkolenie dotyczące metodologii scope i systematic review (17.12)

Data: 17.12.2021
Czas rozpoczęcia: 11:00
Miejsce: MS Teams
Organizator: Soc Rev Lab
Kontakt: socrevlab@uj.edu.pl
Witryna internetowa wydarzenia: https://forms.office.com/r/CPspCZ5DTi

Social (r)Evolutions Lab - POB Future Soc zaprasza nauczycielki/li akademickich UJ na szkolenie dotyczące metodologii scope i systematic review. Odbędzie się ono 17 grudnia 2021 (piątek) w godz. 11.00-14.15. Szkolenie odbędzie się w formie online za pośrednictwem MS Teams.

Szkolenie poprowadzą: dr hab. Jolanta Perek-Białas, prof. UJ, Maria Varlamova oraz Paulina Skórska (Instytut Socjologii/Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ). 

Warsztat będzie prowadzony po polsku i po angielsku.

W celu rejestracji na warsztaty prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Rekrutacja trwa do 13 grudnia 2021 (poniedziałek). Liczba miejsc ograniczona!

https://forms.office.com/r/CPspCZ5DTi

 

W czasie warsztatu zapoznamy z ideą scope i systematic review oraz z przykładami ich zastosowania zarówno w badaniach ilościowych, jak i jakościowych oraz mix method approach. Dodatkowo na autorskich publikacjach pokażemy, jak takie przeglądy wyglądają, i opowiemy, jakie pułapki czyhają na badaczki i badaczy. W ramach warsztatu planujemy krótkie ćwiczenia, aby lepiej zrozumieć ideę przeglądów. Odniesiemy się także do zasad analizy danych (w tym meta-analizy). W prezentacji idei przeglądów opierać się będziemy m.in. na doświadczeniach z realizacji projektu MSCA-ITN Euroageism.

Plan szkolenia:

Wprowadzenie - scope a systematic review
Przykład badania scope review
Przykład przeglądu systematycznego dot. oceny wybranego narzędzia do badania postaw
Przykład przeglądu i meta analizy