Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Web Content Display Web Content Display

Uczelnia Badawcza Inicjatywa Doskonałości

Logo Priorytetowego Obszaru Badawczego FutureSoc

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Our social media

Web Content Display Web Content Display

Social (r)Evolutions Lab (SocRevLab)

Social (r)Evolutions Lab is focused on interdisciplinary research of mechanisms of social changes. We refer both to evolutionary processes, which are long-lasting and gradual, and to revolutionary changes – abrupt, consisting of turning points, crises, breakdowns of existing social order.

 

Interesują nas zmiany w sposobach funkcjonowania jednostek i społeczności oraz instytucji i praktyk społecznych, a także dynamika zachodzących między nimi relacji. Badamy, jak aktorzy społeczni negocjują, podtrzymują lub kwestionują istniejący porządek społeczny i angażują się w procesy przemian. Odkrywamy zależności między zmianami społecznymi oraz nierównościami w dostępie do zasobów, takich jak: uznanie, władza, edukacja, zdrowie, bogactwo, zasoby naturalne czy technologie. Prowadząc badania nad tymi zagadnieniami rozwijamy nowe podejścia teoretyczne i metodologiczne.

Interesują nas zatem: (1) źródła zmian społecznych; (2) modele i dynamika zmian; (3) konsekwencje zmian; (4) wyłaniające i ścierające się wizje i projekty społeczeństwa przyszłości.

Działalność badawcza, dydaktyczna i ekspercka SocRevLab skupia się m.in. na następujących obszarach tematycznych:

  • społeczne i polityczne odpowiedzi na zmiany, kryzysy i zagrożenia (gospodarcze, środowiskowe, epidemiologiczne, terrorystyczne itp.), w tym: społeczna odporność (resilience), rola państwa i instytucji, samoorganizowanie i wyłanianie się nowych form wspólnotowości;
  • napięcia i konflikty wynikające z nierówności w dostępie do różnych zasobów oraz antycypacja problemów społecznych, propozycje ich rozwiązań i adaptacji instytucjonalnej;
  • przemiany i procesy demograficzne, takie jak: starzenie się społeczeństwa, depopulacja, migracje oraz ich skutki ekonomiczne, społeczne, polityczne, kulturowe;
  • przemiany rodziny, intymności i życia codziennego w perspektywie intersekcjonalnej;
  • przemiany sfery publicznej, kultur politycznych i ideologii, w tym: dynamika stosunków władzy, relacji między państwem a obywatel(k)ami, procesy demokratyzacji i autorytaryzacji, ekstremizmy i populizmy;
  • społeczne konteksty, skutki i wyzwania rozwoju nauki i technologii, np. w obszarze pracy, życia prywatnego, wzorów konsumpcji, rodziny i pokrewieństwa;
  • możliwe scenariusze, wizje i projekty społeczeństwa przyszłości oraz ich etyczne, społeczne, kulturowe i polityczne konsekwencje.
Head: dr hab. Katarzyna Zielińska, prof. UJ

Social media of Social (r)Evolutions Lab: Facebook

 

Web Content Display Web Content Display

November 2020

20201113
Previous week
Next week

Warsztaty: Praca naukowa i opieka. Jak POB Society of the Future może w czasie pandemii wyrównywać nierówne szanse rodziców uprawiających naukę?

Date: 13.11.2020
Start Time: 14:15
Place: Online (Microsoft Teams)
Organiser: SocRevLab, POB FutureSoc

Organizowane z inicjatywy SocRevLab w ramach seminarium POB FutureSoc, 13.11, w godzinach 14:15 – 16:00

 

UWAGA: liczba uczestników ograniczona. Obowiązuje rejestracja na warsztaty, dostępna dla osób zarejestrowanych na seminarium.

Moderatorki: dr hab. Marta Smagacz-Poziemska, prof. UJ, dr hab. Katarzyna Zielińska, prof. UJ

 

 

Pandemia to rewolucyjne zmiany w każdej dziedzinie życia. Tym razem jednak nie chcemy rozmawiać o pandemii z perspektywy obserwatorek i obserwatorów życia społecznego, a z pozycji osób dotkliwie doświadczających konieczności pogodzenia pracy naukowej i dydaktycznej z opieką nad osobami zależnymi, przede wszystkim opieką nad dziećmi. Nasza koleżanka, mama czwórki dzieci, ujęła to tak: „to jest teraz strasznie trudne. Ja ustawiam kolejność, że najpierw dobrostan dzieci i zadbanie o studentów, bo to są ludzie i muszą być przed punktami”.  

Zajęcie się tymi priorytetami, czyli dydaktyką i innymi obowiązkami na uczelni oraz opieką nad dziećmi, skutkuje nie tylko ogromnym zmęczeniem i długotrwałym napięciem, ale też rosnącą frustracją, że oddalają się i nikną możliwości publikacyjne, granty, ciekawe badania. W szczególnie trudnej sytuacji są rodzice dzieci z niepełnosprawnościami lub specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, rodzice samodzielni i wielodzietni.  

Jako środowisko SocRevLab, z którego wyszła inicjatywa zajęcia się tym tematem, uważamy, że jest to kwestia wymagająca pilnej odpowiedzi ze strony Uniwersytetu. Potrzeba konkretnej reakcji i realnego wsparcia dla osób, które od kilku miesięcy zmagają się z ogromnymi obciążeniami, uniemożliwiającymi pracę naukową, nawet w ograniczonym wymiarze. Z badań jednoznacznie wynika, że - z powodów społeczno-kulturowych - są to przede wszystkim kobiety (Gabster i in. 2020; Myers i in. 2020). Uważamy też, że rozwiązaniem problemu nie jest przesunięcie ewaluacji pracowniczej, jako że nie wyrównuje to szans, a jedynie odsuwa w czasie „uwidocznienie” skutków obecnej sytuacji.

Zespół Wykonawczy POB Society of the Future jest gotów zaproponować narzędzia – na przykład w formie minigrantów - pomagające naukowczyniom i naukowcom opiekującym się dziećmi i innymi osobami zależnymi minimalizować skutki zwielokrotnionego obciążenia.

Zapraszamy do udziału w warsztatach wszystkie osoby, które chcą się z nami podzielić pomysłami. Pomóżcie nam zaprojektować rozwiązania.  

 

Gabster, B.P., van Daalen, K., Dhatt, R. and Barry, M., 2020. Challenges for the female academic during the COVID-19 pandemic. The Lancet, 395(10242), pp.1968-1970. 

Myers, K.R., Tham, W.Y., Yin, Y., Cohodes, N., Thursby, J.G., Thursby, M.C., Schiffer, P., Walsh, J.T., Lakhani, K.R. and Wang, D., 2020. Unequal effects of the COVID-19 pandemic on scientists. Nature human behaviour, 4(9), pp.880-883.