Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uczelnia Badawcza Inicjatywa Doskonałości

Logo Priorytetowego Obszaru Badawczego FutureSoc

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nasze media społecznościowe

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Global Trends Lab (GTL)

Do głównych zainteresowań badawczych Global Trends Lab należą badania związane z czynnikami wpływającymi na przyszłość demokracji oraz modeli politycznych współczesnego świata, ewolucją ładu międzynarodowego i nowego układu sił w stosunkach międzynarodowych, a także z wpływem innowacji i nowych technologii na politykę, bezpieczeństwo i stosunki międzynarodowe.

 

Uwzględniając wpływ pandemii COVID-19 na procesy polityczne, stosunki międzynarodowe oraz bezpieczeństwo, w ramach Global Trends Lab, priorytetowym kierunkiem działalności, będzie prowadzenie interdyscyplinarnych badań dotyczących wpływu pandemii na zmianę paradygmatów naukowych, a także najważniejszych zjawisk i czynników w tym zakresie, mających szansę na wniesienie znaczącego wkładu w rozwój badań naukowych w dziedzinie nauk społecznych.

 
Kierowniczka: dr hab. Magdalena Góra
Media społecznościowe Global Trends Lab: Facebook
 

Minigranty w GTL

 

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

październik 2020

20201020
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Globalne Wtorki - system bezpieczeństwa wewnętrznego w obliczu pandemii COVID-19

Data: 20.10.2020
Czas rozpoczęcia: 18:00
Miejsce: Online
Organizator: Global Trends Lab we współpracy z Popularisation Gate

Kolejne wydarzenie z serii cotygodniowych seminariów

W dniu 20 października 2020 r. odbyło się drugie seminarium z cyklu Globalne Wtorki organizowane przez Global Trends Lab – struktury będącej częścią Priorytetowego Obszaru Badawczego Society of the Future we współpracy z Popularisation Gate w ramach Inicjatywy Doskonałości Uczelnia Badawcza.

 

Celem projektu Globalne Wtorki jest promowanie badań naukowych dotyczących najważniejszych, globalnych aspektów związanych z problematyką stosunków międzynarodowych, nauk politycznych i bezpieczeństwa oraz ich upowszechnianie wśród społeczeństwa oraz partnerów ze środowiska społeczno-gospodarczego.

 

Tematem seminarium był system bezpieczeństwa wewnętrznego w obliczu pandemii COVID-19. Wzięli w nim udział pracownicy Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ - dr hab. Monika Ślufińska, prof. UJ, dr hab. Bogdan Kosowski, prof. UJ i dr Arkadiusz Nyzio. W trakcie seminarium uczestnicy dyskusji prezentowali również wyniki badań realizowanych w ramach programu Society Now! uruchomionego przez IDUB w kwietniu 2020 r. Dyskusję moderował dr hab. Piotr Bajor.

 

W pierwszej części dyskusji dr hab. Monika Ślufińska, prof. UJ wypowiedziała się na temat znaczenia komunikowania strategicznego w sytuacjach kryzysowych. Rozwijając temat w kontekście uwarunkowań polskich, dr hab. Bogdan Kosowski, prof. UJ przedstawił praktyczne aspekty funkcjonowania systemu zarządzania kryzysowego. Następnie dr Arkadiusz Nyzio odniósł się do roli służb policyjnych w walce z pandemią, nakreślając wyzwania z tym związane. W drugiej części dyskusji Prelegenci rozwinęli swoje wypowiedzi wzbogacając je o dodatkowe wątki. Prof. Ślufińska poruszyła kwestię zagrożeń w komunikowaniu w sytuacjach kryzysowych, w tym pojawiających się teorii spiskowych i fake newsów. Odnosząc się do tych zagadnień, dr Nyzio nakreślił wyzwania stojące przed państwem, szczególnie zaś służbami specjalnymi, w zakresie walki z tego typu zagrożeniami. Podsumowując dotychczasowe wątki, prof. Kosowski zwrócił uwagę na możliwe odroczone w czasie skutki obecnego zagrożenia pandemicznego. Pod koniec debaty uczestnicy seminarium podzielili się refleksjami na temat zmian w postrzeganiu służb w Polsce przez opinię publiczną w kontekście trwającej pandemii.

 

Całość seminarium możliwa jest do odtworzenia na Facebooku Global Trends Lab. Zachęcamy do obejrzenia i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych spotkaniach z cyklu Globalne Wtorki.